Kultúra

Prínos kníh

on 2. 7. 2022 0 Comments

Do viacerých foriem umenia nepochybne patrí aj literatúra. Hoci väčšina ľudí – a hlavne mládeže – preferuje skôr hudbu alebo tanec, nájdu sa aj takí, ktorých očarilo samotné písanie alebo čítanie kníh. Každý umelec sa vie lepšie prejaviť v rôznych formách umenia, preto nemôžeme povedať, že jedno je lepšie ako druhé. Poďme sa však pozrieť na to, aké čaro so sebou prináša literatúra.

Pre ľudí, ktorí radi čítajú knihy, je odpoveď pomerne jednoduchá. Knihy – to nie sú len obyčajné stránky zaplnené písmenami a zviazané dokopy. Spisovatelia milujú pridávať slová na papier; len tak, automaticky si vylievať svoje srdcia. Pri písaní sa city človeka dajú vyjadriť ináč než v iných druhoch umenia. Nie každý totiž presne pochopí hudbu alebo maľbu, ale slová – tým už dokážu porozumieť všetci, ktorí vedia čítať. Tiež ale platí, že slovami sa aj tak nedá vyjadriť všetko.

Klasická kniha

Zachovávanie informácií v podobe písma má ešte aj tú výhodu, že písané texty všeobecne vydržia najdlhšie a dajú sa aj najrýchlejšie rozmnožiť. V dnešnom digitálnom svete to už tak neplatí, keďže uložiť sa dá takmer hocičo, ale kedysi to bolo úplne inak. Rôzne papyrusové či pergamenové zvitky boli zdrojom informácií už stáročia.

Elektronická čítačka kníh

Zdá sa, že hoci vo vývoji stále napredujeme rýchlejšie a rýchlejšie a čoraz častejšie používame emotikony ako ekvivalent k obrázkovému písmu spred troch tisícročí, písmená tu medzi nami budú veru ešte poriadne dlho. S čítaním získavate aj benefit, že ak ho praktizujete dlhšiu dobu, zlepšíte si ovládanie gramatiky a prehĺbite slovnú zásobu. Rôzne vedecko-fantastické alebo fantasy romány skvele napomáhajú rozvíjaniu fantázie. Ak siahnete po odbornej literatúre, vaše vedomosti sa určite nebudú sťažovať. Malý bonus na záver – prečo veľa ľudí zastáva názor, že klasické papierové knihy sú lepšie ako tie elektronické? Ich vôňa je jednoducho úžasná! 

Comments are closed.