Produkty

V divočine asi elektrickú sieť nenájdete

on 14. 12. 2022 0 Comments

Využívať elektrické spotrebiče či zariadenia, ktoré treba napojiť na sieť elektrického napätia, je možné len tam, kde je táto sieť k dispozícii. Ale dnes už neplatí ani to, pretože existujú meniče, ktorými si upravíte napätie na potrebné rozpätie a môžete využívať všetky zariadenia, ktoré chcete.

Na záhrade si môžete daj šálku čaju

Meniče napätia sú vlastne striedače, ktoré vyrobia z jednosmerného napätia 12V či 24V striedavé napätie 230V, to je rovnaké ako v domácich zásuvkách. Týmto meničom dali odborníci názov invertory napätia. Existujú však aj konvertory, teda menic napätia zariadenia, ktoré menia napätia opačným smerom, 230V striedavých zmenia na jednosmerné 12 alebo 24V napätie. Keďže dnes sa dováža mnoho zariadení aj z USA, kde používajú napätie 110V, sú potrebné aj meniče zo 110V na 230V a opačne.

S pribúdajúcim množstvom zariadení je nutné rozširovať aj možnosti použitia meničov napätia, a to poznajú ľudia, ktorí si napríklad na výlete v prírode chcú uvariť kávu a zohriať vodu v rýchlovarnej kanvici či napojiť si notebook adaptérom vo vozidle, no tam je len 12V palubné napätie. A práve na tento účel slúži menič napätia, s ním už nič nebude problém. K dispozícii je menič na modifikovaný a čistý sínus, z 12V na 230V, 24V na 230V, 24V na 12V, 12V na 24V, 12/24V na 5V.

V praxi sa meniče môžu využiť:

-na člnoch, plachetniciach, lodiach

-osobných či nákladných autách

-obytných prívesoch, karavanoch

-záhradách, chatách

-malých vodných elektrárňach, solárnych zariadeniach

Aj nabíjanie mobilu je možné

Meniče sa rozdeľujú aj podľa tvaru výstupného napätia na meniče s modifikovanou sínusoidou a meniče s čistou sínusoidou. Rozdiel je v tvare sínusoidy, ktoré produkuje výstupné napätie z meniča a podľa nej sa určujú aj zariadenia, na ktoré sa môžu používať. Tak si budete môcť aj na miestach bez dostupnej elektrickej siete nabiť notebook či uvariť svoju obľúbenú kávu.

Comments are closed.